The CTM HS 588 5 Series is a battery of tests designed to evaluate mental health conditions such as depression, anxiety, and substance use disorder. This test consists of a series of five subtests, each of which is designed to measure different aspects of mental health and/or substance use. The subtests are: (1) the Depressive Symptom Scale, (2) the Anxiety Symptom Scale, (3) the Substance Use Scale, (4) the Social Functioning Scale, and (5) the Cognitive Functioning Scale. Each subtest consists of a series of questions that can be answered by the patient or by an interviewer. The results from the CTM HS 588 5 Series are used to help healthcare professionals assess and diagnose mental health conditions, as well as to track the progress of patients over time. The CTM HS 588 5 Series is a valuable and important tool for assessing and diagnosing mental health conditions and monitoring their progress.
Ostatnia aktualizacja: Instrukcja przeprowadzania testów C T M Hs 588 5 Series
Szanowni Państwo,
Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele i Trenerzy,
Użytkownicy Narodowej BazyTalentów,
Witam serdecznie na portalu Narodowej Bazy Talentów. Przygotowując projekt połączyliśmy siłyMinisterstwa Sportu i Turystyki, Instytutu Sportu w Warszawie – Państwowego Instytutu Badawczegooraz Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Wszystko po to, aby podjąćwalkę z cywilizacyjną plagą – spadkiem sprawności fizycznej dzieci i młodzieży oraz wzrostem osób znadwagą lub otyłością. Nie ma bowiem lepszej inwestycji w przyszłość, niż ich zdrowie i lepszesamopoczucie.
Narodowa Baza Talentów jest narzędziem gromadzenia wiedzy na temat poziomu kondycji fizycznej dziecii młodzieży w Polsce, a także instrumentem wspomagającym proces identyfikacji talentów sportowych.Chciałbym, aby dzięki niemu polscy uczniowie mieli możliwość rzetelnej diagnozy poziomu swojejsprawności, spełniania pasji i ambicji sportowych oraz optymalnego wykorzystania talentówsportowych. Zachęcam do przeprowadzania testów sprawnościowych oraz wprowadzania wynikówwychowanków. Mam nadzieję, że uczniowie odnajdą w podejmowanych próbach ducha rywalizacji sportowej,a dodatkową mobilizacją do poprawy kondycji fizycznej będzie możliwość porównywania się zewszystkimi zarejestrowanymi rówieśnikami.
Dzieci są fundamentem i przyszłością polskiego społeczeństwa. Dzięki stworzonej, innowacyjnej naskalę europejską Narodowej Bazie Talentów, rodzice, nauczyciele i trenerzy uzyskują narzędzie, którebędzie pomocne w badaniu postępów, a środowisko sportowe uzyskuje bezcenną wiedzę o staniesprawności i aktywności fizycznej dzieci i młodzieży.
Czy wiesz, że dziennie dodajemy kilkanaście instrukcji obsługi całkowicie bezpłatnie?Dlatego jeśli szukasz instrukcji do produktu, wpisz jego nazwę w wyszukiwarce, a następnie kliknij enter.
Pamiętaj, że zawsze możesz zamówić instrukcję do każdego produktu zporównywarki produktów.Za darmo!
Rozwiń
Apteki, które przygotowują leki w sposób jałowy mają w obowiązku kontrolować pracę sterylizatorów, używanych do wyjaławiania sprzętu aptecznego. W tym wpisie pomogę Ci zrozumieć ten temat i pokażę, jak wyglądają różnego rodzaju testy i wskaźniki. Poprowadzę Cię również krok po kroku przez etapy przeprowadzania tych testów i wytłumaczę, co zrobić z nimi dalej.
Poniższy wpis dotyczy zasad kontroli działania „sterylizatorów na suche gorące powietrze z wymuszonym obiegiem powietrza”. Takie typowe warunki to według Farmakopea Polska Wydanie X tom I, monografia 01/2011:50102 str. 695:
- temperatura 160 °C, czas 2 godziny
***
Ten wpis powstał w ramach mojej współpracy z firmą Eprus – która specjalizuje się w dostarczaniu specjalistycznego sprzętu i opakowań aptecznych oraz testów do kontroli pracy sterylizatorów.
Spis treści
- Trzy poziomy kontroli sterylizacji
- Wskaźniki chemiczne do kontroli pracy sterylizatora
- Zasada działania wskaźników chemicznych
- Archiwizacja testów jako potwierdzenie skutecznej sterylizacji
- Koszt testów paskowych:
- Wskaźniki mikrobiologiczne do oceny skuteczności pracy sterylizatorów – Sporal S
- Dokumenty do pobrania
- Koszt Sporal S:
- Dokumenty do pobrania
- Sporal S – co mamy w środku i jak wygląda badanie?
- Podsumowanie
Trzy poziomy kontroli sterylizacji
Sprawa jest prosta – chcemy sprawdzić i mieć pewność – że proces sterylizacji jest powtarzalny i sterylizacja każdorazowo osiąga takie same (i odpowiednie) warunki czasu i temperatury. Kontrola pracy sterylizatorów przebiega na 3 etapach:
- Po pierwsze posługujemy się wskaźnikami i programatorem na samym urządzeniu (wskaźniki fizyczne)
- Po drugie – każdą sterylizację sprawdzamy z wykorzystaniem testów chemicznych
- te testy mają formę szklanych fiolek lub pasków papieru, nasączonych wskaźnikiem
- po osiągnięciu odpowiedniej czaso-temperatury – wskaźnik chemiczny zmienia kolor – co jest dla nas informacją, że sterylizacja przebiegła bez zakłóceń
- Po trzecie – kontrola wskaźnikiem biologicznym. Raz na pół roku – zaleca się przeprowadzenie kontroli pracy sterylizatora przy użyciu wskaźnika biologicznego – np. typu Sporal S.
- badanie wskaźnikiem Sporal S pozwala w sposób ostateczny zweryfikować skuteczność wyjaławiania – podczas testu sprawdzamy, czy proces sterylizacji jest mikrobiologicznie skuteczny
Przejdźmy po kolei przez te różne testy. Wszystko zrobiłem za Ciebie i zebrałem w jednym miejscu.
***
Może zainteresuje Cię też wpis o:
nowoczesnych twardych – foremkach na czopki i globulki? (jałowych i niejałowych) ***
Wskaźniki chemiczne do kontroli pracy sterylizatora
Mamy tutaj dostępne 2 rodzaje testów:
Na poniższym zdjęciu jest jeden z testów paskowych, który można kupić w Eprusie:
test wieloparametrowy do sterylizacji suchym gorącym powietrzem samodzielna kontrola bez udziału laboratorium wskazanie prawidłowości procesu sterylizacji prowadzonego w temperaturze: Visto Bueno 160 °C przez 120 min. (zgodne z Farmakopeą X), 170 °C przez 60 min., 180 °C przez 35 min (dla suszarek z wymuszonym obiegiem powietrza) dla prawidłowego wykonania testu dla suszarek grawitacyjnych – czas sterylizacji jest znacznie dłuższy – zerknij na zdjęcie niżej. wskaźnik zmienia barwę na kolor odniesienia (jasno brązowy), kiedy zachowane są wszystkie krytyczne parametry sterylizacji suchym, gorącym powietrzem test odpowiada normie ISO 11140-1 klasa 4 nieszkodliwy dla zdrowia, bez zawartości metali ciężkich i substancji toksycznych tusz wskaźnikowy po dwóch stronach testu zapewnia badanie w dwóch oddalonych od siebie punktach.
Dla prawidłowego wykorzystania tych testów – kluczowe jest określenie czy masz sterylizator z wymuszonym obiegiem gorącego powietrza (krótszy czy czas sterylizacji), czy masz suszarkę grawitacyjną (dłuższy czas potrzebny na sterylizację).
Zasada działania wskaźników chemicznych
Ich działanie jest proste – po osiągnięciu odpowiedniej czaso-temperatury (specyficznej dla każdego testu) – kolor wskaźnika chemicznego, którym jest nasączony/wypełniony test – ulega zmianie. Widać to dokładnie na poniższych zdjęciach.
Dwa pierwsze testy w każdej trójce pokazują, że sterylizacja nie była wykonana poprawnie. Natomiast te trzecie testy – mocno odbarwione – świadczą o skutecznej sterylizacji. A w zasadzie o tym, że proces sterylizacji osiągnął odpowiednie warunki.
Na tym zdjęciu mamy porównanie testów Visto Bueno do rurek Browna. Wyraźnie widać – moment w którym rurak zmieniła kolor z czerwonego na zielony.
A tutaj pakiet rurek Browna. W wersji „gotowej do pracy” mają kolor czerwony, a po prawidłowej sterylizacji kolor zmienia się na czerwony.
Archiwizacja testów jako potwierdzenie skutecznej sterylizacji
Jeśli w swojej aptece prowadzisz rejestr przeprowadzanych sterylizacji – to każdy taki papierowy test możesz opisać datą i godziną i przypiąć zszywaczem w odpowiednim miejscu. Będzie to dowód, że dbasz o odpowiednią jakość pracy.
Koszt testów paskowych:
Dla przykładu:
Wskaźniki mikrobiologiczne do oceny skuteczności pracy sterylizatorów – Sporal S
O ile wskaźniki fizyczne i chemiczne informują nas, że sterylizacja osiągnęła odpowiednie warunki – czaso-temperatury – o tyle testy mikrobiologiczne weryfikują faktyczną skuteczność całego procesu – czyli zabicie zarodników bakterii.
To po kolei, postaram się to wytłumaczyć i pokazać w taki sposób, żebyście mogli w swojej aptece zrobić to już bez przegryzania się przez internety i szukania instrukcji.
Dokumenty do pobrania
Zanim zabierzesz się do pracy, wydrukuj sobie te dokumenty i sprawozdania (najlepiej ze strony Twojego inspektoratu):
Zlecenie mikrobiologicznego badania czystości szafki aseptycznej:
Tutaj znajdziesz link do instrukcji producenta:
Koszt Sporal S:
Sporal S – co mamy w środku i jak wygląda badanie?
Najwygodniej będzie, jeśli wydrukujesz sobie zarówno instrukcję przeprowadzenia tego badania, jak i sprawozdanie do laboratorium z przeprowadzonego testu. Trzymając te dwa druki w ręce – obejrzyj sobie poniższą fotorelację.
I. Zestaw do badania to mała srebrna torebeczka + instrukcja i specyfikacja
II. Po rozerwaniu torebki – znajdziesz w niej 4 krążki zawinięte w białe bibułki:
III. Test Sporal S – to krążek, na którym są trwale umieszczone zarodniki bakterii
IV. Poniżej masz instrukcję przygotowaną przez firmę Eprus:
V. Na jednym z etapów badania w części aptecznej – trzeba opisać poszczególne bibułki (1, 2, 3) – jedną z nich – jako próbę kontrolną (K) zostawić i nie poddawać sterylizacji:
Po przeprowadzeniu sterylizacji ze Sporalami – zawiń je w folie aluminiową i włóż do zwykłej koperty, wypełnij sprawozdanie z badania (linki są wyżej na stornach WIFu) – i jak najszybciej udaj się do laboratorium.
Podsumowanie
Pamiętam, kiedy ja po raz pierwszy ogarniałem ten temat w mojej aptece stażowej – lekko nie było, bo nikt nic nie wiedział. Mam nadzieję, że Tobie z tymi powyższymi materiałami będzie łatwiej.
Serdeczności
Pan Tabletka
Marcin
Źródła:
[1] Oświadczenie Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w Rzeszowie z 21 sierpnia 2017 http://rzeszow. pl/? id=143&art=76
[2] Instrukcje na stronie WIF Wrocław http://www. html
[3] Instrukcje na stornie WIF Małopolska: http://www. pl/laboratorium/instrukcje/
O autorze
Marcin Korczyk
mgr farm. Marcin Korczyk - farmaceuta praktyk, twórca internetowy, key opinion leader, autor książki "Odporność. Czy Twoje dziecko może nie chorować? "
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego na wydziale farmaceutycznym. Po studiach pracował w aptece całodobowej w Nowym Sączu - i w trakcie pracy rozpoczął tworzenie bloga www. pantabletka. pl - zapisując odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania.
Od czasu złożenia bloga w 2015 roku - do dziś - blog stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i opiniotwórczych portali z wiedzą o racjonalnym stosowaniu leków i suplementacji.
Podobne Te artykuły również
mogą cię zainteresować
Chusteczki nawilżane – analiza i opinia Pana Tabletki
Analizy
4 lutego 2023
Syropy na odporność dla dzieci – analiza i opinia!
31 stycznia 2023
Maść na katar, zatkany nos i wygrzanie – analiza i opinia Pana Tabletki
30 stycznia 2023
Linomag Cold Cream – analiza i opinia Pana Tabletki
24 stycznia 2023