Hitachi R Z240auk7k to jeden z najnowocześniejszych podręczników linii, który oferuje wiele wygodnych funkcji, takich jak automatyczna regulacja napięcia i prędkości, sterowanie i kontrola prędkości, sterowanie poziomu napięcia, sterowanie częstotliwości i wiele innych. Ten podręcznik linii jest kompatybilny z wieloma sterownikami PLC i systemami automatyzacji, a także dostarcza użytkownikom wszystkich potrzebnych informacji o napędzie. Użytkownicy mogą również skorzystać z funkcji bezpieczeństwa, takich jak automatyczne wyłączanie napędu w przypadku awarii, czujniki obciążenia i inne. Podręcznik linii Hitachi R Z240auk7k zapewnia wysoką wydajność, niezawodność i bezpieczeństwo, a także łatwe i szybkie dostosowanie do różnych zastosowań.
Ostatnia aktualizacja: Podręcznik linii Hitachi R Z240auk7k
Podręcznik składa się z dziesięciu rozdziałów, dotyczących: bezpieczeństwa, ochrony środowiska, rysunku technicznego, drzewa i drewna, papieru, urządzeń gospodarstwa domowego, materiałów włókienniczych, procesów technologicznych, tworzyw sztucznych i metalu. Poza wiedzą teoretyczną zamiarem autorek było zachęcić uczniów do wykonywania prac ręcznych. Uczniowie po zapoznaniu się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi papieru, tworzyw sztucznych, metalu czy drewna mogą wykorzystać swoją wiedzę i wykonać ozdobę lub przedmiot użytkowy.
Ten produkt jest niedostępny. Sprawdź koszty dostawy innych produktów.
Strony dostępne w domenie www. gov. pl mogą zawierać adresy skrzynek mailowych. Użytkownik korzystający z odnośnika będącego adresem e-mail zgadza się na przetwarzanie jego danych (adres e-mail oraz dobrowolnie podanych danych w wiadomości) w celu przesłania odpowiedzi na przesłane pytania.Szczegóły przetwarzania danych przez każdą z jednostek znajdują się w ich politykach przetwarzania danych osobowych.
Wszystkie treści publikowane w serwisie są udostępniane na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa - użycie niekomercyjne - bez utworów zależnych 3. 0 Polska (CC BY-NC-ND 3. 0 PL), o ile nie jest to stwierdzone inaczej.
Tkanka łączna właściwa, tak jak wszystkie pozostałe rodzaje tkanki łącznej, powstaje z mezodermalnej warstwy zarodka. Pierwszą tkanką łączną rozwijającą się w zarodku jest mezenchymamezenchyma (tkanka łączna zarodkowa) – linia komórek macierzystych, z której powstają wszystkie tkanki łączne.
Mezenchyma zbudowana jest z komórek gwiaździstych połączonych ze sobą długimi wypustkami tworzącymi sieć. Oczka sieci wypełnia substancja międzykomórkowa, zawierająca galaretowatą, silnie uwodnioną istotę podstawową i włókna prekolagenowe. Komórki mezenchymalne rozproszone w dojrzałej tkance przekształcają się w każdy typ komórek potrzebnych do regeneracji tkanki łącznej, np. fibroblastyfibroblasty tkanki łącznej właściwej, chondrocyty tkanki chrzęstnej, osteocyty tkanki kostnej i adipocytyadipocyty tkanki tłuszczowej.
Mezenchyma występuje także jako tkanka ostateczna u parzydełkowców – jako mezogleamezoglea oraz płazińców – jako parenchymaparenchyma.
W skład tkanki łącznej właściwej wchodzą różnego typu komórki, które wytwarzają substancję międzykomórkową.
Źródło: Englishsquare.
bg‑pink
Typy komórek występujących w tkance łącznej właściwej
Źródło: David Gregory, Debbie Marshall, Kevin Mackenzie, Wellcome Collection, licencja: CC BY 4.
Pozostałe komórki, np. komórki tuczne, plazmatyczne czy napływające z krwi eozynofile, neutrofile i limfocyty, podobnie jak makrofagi nie są stałymi elementami tkanki łącznej i nie wytwarzają substancji międzykomórkowej. Pełnią one funkcje obronne, a więc występują w tkance szczególnie obficie podczas infekcji.
bg‑pink
Rodzaje włókien białkowych
bg‑pink
Funkcje tkanki łącznej właściwej
Stanowi zrąb, podporę i ochronę mechaniczną tkanek i narządów ciała. Otacza je i wiąże ze sobą.
Tworzy rusztowanie dla szpiku kostnego oraz powięzie, ścięgna i więzadła, łączące niektóre kości szkieletu.
Pośredniczy w wymianie substancji odżywczych i metabolitów między komórkami narządów a naczyniami krwionośnymi i limfatycznymi.
Chroni organizm przed zakażeniem wirusami, bakteriami i innymi ciałami obcymi, dzięki obecności m. in. makrofagów.
Magazynuje materiał energetyczny (w komórkach tłuszczowych).
Bierze udział w procesach regeneracyjnych, dzięki obecności fibroblastów.
bg‑pink
Rodzaje tkanki łącznej właściwej
- Nazwa kategorii: tkanka łączna właściwa
- Nazwa kategorii: siateczkowa
- Nazwa kategorii: włóknista
- Nazwa kategorii: zbita
- Nazwa kategorii: luźna Koniec elementów należących do kategorii włóknista
- Nazwa kategorii: tłuszczowa
- Nazwa kategorii: żółta
- Nazwa kategorii: brunatna Koniec elementów należących do kategorii tłuszczowa
- Elementy należące do kategorii tkanka łączna właściwa
- Elementy należące do kategorii włóknista
- Elementy należące do kategorii tłuszczowa
tkanka łączna właściwa
siateczkowa
włóknista
zbita
luźna
tłuszczowa
żółta
brunatna
Źródło: Englishsquare.
Słownik
adipocyt
komórka tkanki tłuszczowej; wyróżnia się komórki tłuszczowe jednopęcherzykowe tkanki tłuszczowej żółtej (większe, zawierające pojedynczą kroplę tłuszczu) oraz komórki tłuszczowe wielopęcherzykowe tkanki tłuszczowej brunatnej (mniejsze, z licznymi kropelkami tłuszczu)
fibroblast
komórka tkanki łącznej właściwej; produkuje i wydziela składniki substancji pozakomórkowej tkanki łącznej; zwykle ma kształt wydłużonego wrzeciona i dwie wypustki
mezenchyma
zarodkowa tkanka łączna; rozwijają się z niej wszystkie rodzaje tkanki łącznej oraz część tkanki mięśniowej i tkanki glejowej
mezoglea
śluzowata lub galaretowata struktura zalegająca pomiędzy zewnętrzną i wewnętrzną warstwą ciała u niektórych parzydełkowców, np. u krążkopławów czy stułbiopławów
parenchyma
środkowa warstwa ciała u płazińców, znajdująca się pomiędzy ektodermą i endodermą; jest prymitywną tkanką łączną; u bezkręgowców tworzy ją zespół luźno rozmieszczonych komórek, często ameboidalnych, występujących w galaretowatej substancji międzykomórkowej
włókna prekolagenowe
niedojrzałe włókna kolagenowe