Przypadki użycia Caleffi Discal 551300

Przypadki użycia Caleffi Discal 551300 są niezwykle szerokie. Ten produkt jest idealny do wielu różnych zastosowań, w tym do wszelkiego rodzaju instalacji, planowania i konstruowania nowych systemów instalacyjnych, a także ich modernizacji. Jego zakres zastosowań obejmuje systemy grzewcze, wentylacyjne i klimatyzacyjne, a także wszelkiego rodzaju systemy wody. Przypadki użycia obejmują również systemy obiegowe, wyposażenie basenów i spa, systemy ogrzewania podczerwieni i systemy magazynowania energii. Caleffi Discal 551300 może być również używany w urządzeniach wykorzystujących technologię inteligentnych sieci. Jest to produkt, który może być stosowany w wielu różnych zastosowaniach i który zapewnia wysoką wydajność i jakość.

Ostatnia aktualizacja: Przypadki użycia Caleffi Discal 551300

Dzisiejszy odcinek będzie o przypadkach użycia. Większość z Was pewnie bardziej kojarzy Przypadki Robinsona Crusoe;), czyli mega fajną historię. Przypadki użycia są nie mniej fajnym narzędziem, które możecie wykorzystać w projektach.

Narzędzie, które pozwala rozwiązać dużo problemów:

– definiowanie zakresu
– zamodelowanie sobie całego systemu, w którym pracujecie
– określenie skąd mogą przyjść problemy i nieoczekiwane wymagania

Jeżeli to Was interesuje, to serdecznie zapraszam. Jeżeli nie interesuje, to warto, żeby zainteresowało, bo to jedno z najlepszych narzędzi, mocno niedocenionych, które warto znać.

Czym są przypadki użycia?

Use Case-y to naprawdę świetna sprawa, nie tylko dla IT. Możecie wykorzystać przypadki użycia i ten sposób opisywania rzeczywistości do praktycznie każdej dziedziny. Przejdziemy krok po kroku przez przykład, który dla Was przygotowałem, po to, żebyśmy później mogli pracować na bardziej zaawansowanych tematach.

Po co są przypadki użycia i skąd to się wzięło?

Wzięło się z IT, dlatego, że bardzo często sytuacja wygląda tak, że to jak sobie myślisz o pewnych rzeczach definiując wymagania i o tym, żeby było zrobione i wykonane myślisz tzw. głównym scenariuszem sukcesu.

Wyobraź sobie przykład bankomatu. Ktoś Ciebie pyta jak ten bankomat ma działać. Najprawdopodobniej odpowiedziałbyś „podchodzę do bankomatu, wkładam kartę, wpisuję pin, podaję kwotę do wypłaty, bankomat wypłaca pieniądze, zabieram kartę, zabieram pieniądze i odchodzę. ”

To jest główny scenariusz sukcesu, w którym zakładasz, że nic złego się nie wydarzy. A co się stanie jeśli PIN będzie nieprawidłowy, jak się wtedy ma zachować oprogramowanie bankomatu? Co jeżeli nie ma wystarczającej kwoty w bankomacie, co jeżeli kwota wpisana nie jest podzielna przez nominały, które znajdują się w bankomacie, co jeżeli nie możesz się połączyć z bankiem, żeby sprawdzić z saldo? Cała masa wyjątków, o których musi pomyśleć programista. To powoduje trudność, bo będzie do Ciebie wracał i pytał jak w każdym z przypadków ma zachować się oprogramowanie. Jeśli przewidzisz pewne wypadki wcześniej to będzie mniej frustracji i szybciej to zostanie zrobione.

Przy definiowaniu zakresu projektu, czyli to co mamy do zrobienia – pułapka widzenia tylko głównego scenariusza sukcesu sprawia, że nie widzisz tego co się kryje pod spodem. Nie oszacowujesz jak złożony jest projekt, ile na to potrzeba czasu i pieniędzy. Pewnie znacie sytuację, że wydawało się proste, a później okazało się, że tak nie jest. Use Case-y (Przypadki Użycia) są właśnie takim narzędziem, które umożliwia przewidzenie takich sytuacji, ocenić złożoność problemu odpowiednio wcześniej.

Use Case (Przypadki Użycia) na przykładzie otwierania drzwi

Pomyślcie chwilę, gdybyście mieli kogoś nauczyć otwierania drzwi, to w jaki sposób miałaby wyglądać instrukcja.

To co widzicie na poniższym obrazku to jest notacja. Jest pewien standard opisywania przypadków użycia, po to, że jak ktoś inny patrzy na wasze przypadki użycia, żeby był w stanie je zrozumieć.

Przypadek użycia ujęty jest w kształcie prostokąta z zaokrąglonymi bokami (może ktoś wie i napisze w komentarzu jak się ten kształt nazywa). Przypadek użycia opisujemy przez Scenariusz Akcji np. :

1. Podchodzę do drzwi

2. Naciskam klamkę

3. Pcham drzwi

4. Przechodzę

5. Wykonaj „Zamykam drzwi”

Pod spodem opisujemy wyjątki:

3a. Drzwi nie otwierają się (drzwi pomimo pchania, nie otwierają się)

W skrócie tak właśnie wygląda przypadek użycia – macie listę kroków po kolei do wykonania i listę wyjątków, które mogą się zadziać. pl/wp-content/uploads/2020/04/przypadek-uzycia-1024x312. pl/wp-content/uploads/2020/04/przypadek-uzycia-300x91. pl/wp-content/uploads/2020/04/przypadek-uzycia-768x234. pl/wp-content/uploads/2020/04/przypadek-uzycia-260x79. pl/wp-content/uploads/2020/04/przypadek-uzycia-50x15. pl/wp-content/uploads/2020/04/przypadek-uzycia-150x46. pl/wp-content/uploads/2020/04/przypadek-uzycia-400x122. pl/wp-content/uploads/2020/04/przypadek-uzycia-350x107. pl/wp-content/uploads/2020/04/przypadek-uzycia-600x183. pl/wp-content/uploads/2020/04/przypadek-uzycia. png 1107w" alt=""/>

Kolejna rzecz bardzo ważna – mamy Aktorów. Aktor to najczęściej osoba, która w danym przypadku ma do odegrania jakąś rolę. W tym przypadku to osoba otwierająca drzwi. W jednym przypadku może brać udział więcej aktorów niż jeden.

Kolejna sprawa – mamy dwa rodzaje rozszerzenia głównego przypadku użycia:

Extend – rozszerzenie nasz główny przypadek użycia o „exceptions” czyli wyjątkowe sytuacje

Np. Wyjątek – warunkowy przypadek użycia Drzwi się nie otwierają

Główny scenariusz sukcesu:

 1. Pociągnij
 2. Jeżeli zadziałało wyjdź przez drzwi
 • Sprawdź czy drzwi mają zamek
 • Otwórz kluczem
 • Wróć do „otwórz drzwi”
 • Exceptions – wyjątki

  2. 1. b Nie mam klucza (do tego też może być jakiś wyjątek)

  Widzicie to? Proste przechodzenie przez drzwi wcale nie jest takim prostym algorytmem do oprogramowania.

  Include – to drugie rozszerzenie głównego przypadku użycia

  Zawsze przypadek zawiera konkretne działania, jest to na tyle złożone, że nie chcemy tego przypadku użycia rozpisywać na 629 stron bo byłby ciężki tylko niektóre elementy opisujemy jako osobny przypadek użycia

  Np. : Funkcja – złożony przypadek użycia wykorzystywany jako część innego

  Przechodzenie przez drzwi

 • Uważaj na próg
 • Uważaj na framugę
 • Wykonuj kroki, aż miniesz próg
 • Odwróć się by móc zamknąć drzwi
 • Jak rozpisujecie waszą, rzeczywistość to definiujecie jakie są główne przypadki użycia. Kto bierze w tym udział (rozpisujemy aktorów i łączymy z przypadkami użycia), a później przy rozpisywaniu przypadków użycia wychodzą nam wyjątki. Do wyjątków przypisujemy kolejne elementy. Jeśli chcesz wykorzystać to do rozpisania procesów w swojej firmie to też możesz korzystać z takiego podejścia

  Tak może wygladać przykład rozpisanej firmy:

  Mała firma IT, kilku aktorów i rozpisane główne przypadki użycia.

  Klient korzysta z gotowego produktu, poniżej jak może wyglądać rozpisanie korzystania z produktu:

  Może się okazać, że korzysta z produktu i proponuje zmiany do wdrożenia. W tym przypadku aktorem będzie klient, wsparcie i szef handlowiec, którzy przekazuje uwagi do szefa technicznego, tam dochodzi do doprecyzowania wymagań. Jeżeli wszystko jest ok, funkcjonalność przechodzi do wdrożenia – aktorem tu jest programista, szef techniczny i kierownik projektu. Później wdrażamy funkcjonalność do tego włączony jest aktor wsparcie, a jednym z elementów w ramach zdarzenia jest testowanie. Testowanie – aktor wsparcie.

  Use case-y mają pokazać wam obszar, mapę w ramach, której się poruszacie. Osobiście korzystam z MindManagera przy tworzeniu przypadków użycia, jest całkiem ok.

  Use Case (Przpadki użycia) –literatura

  „Writting Effective Use Cases” Alistair Cockburn – świetna książka, dla władających angielskim numer 1. Po jej przeczytaniu jesteś w stanie pisać use case-y od razu.

  Mam nadzieję, że było to dla was przydatne. Moim zdaniem Use Case-y są niedoceniane, a są naprawdę świetnym narzędziem, korzystajcie?

  • Obniżka

 • 99 402, 45 zł

  74 551, 84 złZniżka 25%

  Brutto

  INSTRUKCJA:

  Ilość

  Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie

  account_circleZAPYTAJ O PRODUKT

  Udostępnij

  • Udostępnij
  • Tweetuj
  • Pinterest
   • OpisSzczegóły produktuKomentarze

    Separator powietrza.
    Wykonany ze stali z powłoką epoksydową.
    Przyłącza kołnierzowe PN 10.
    Współpraca z przeciwkołnierzem EN 1092-1.
    Maks.
    P.
    Zakres temperatury pracy: 0÷110°C.
    Przyłącze czujnika temperatury: 1/2″ GW.

    Caleffi

    551300

    Napisz swoją opinięBądź pierwszym który napisze recenzję!

    4 innych produktów w tej samej kategorii:

    CALEFFI 337231 Zawór spustowy z regulowanym wyjściem 3/8”

    Cena podstawowa45, 51 zł-25%Cena34, 13 zł

    CALEFFI 546121 Separator powietrza-zanieczyszczeń do wsp. DN125 bez izolacji

    17 020, 74 zł12 765, 56 zł

    CALEFFI 546315 DIRTMAG® - Separator zanieczyszczeń z magnesem. Wykonany z mosiądzu 3/4" -izolowany792, 12 zł594, 09 zł

    CALEFFI 551123 Separator powietrza do wsp. DN125 z izolacją17 934, 63 zł13 450, 97 zł

    Diagram przypadków użycia jest behawioralnym typem diagramu UML i jest często używany do analizy różnych systemów. Umożliwiają one wizualizację różnych typów ról w systemie i ich interakcji z systemem. Ten samouczek dotyczący diagramów przypadków użycia obejmuje następujące tematy i pomaga w lepszym tworzeniu przypadków użycia.

    • Znaczenie diagramy użycia
    • Użyj obiektów diagramu przypadku
    • Wytyczne diagramu przypadków użycia
    • Relacje w diagramach przypadków użycia
    • Jak tworzyć wykresy przypadków użytkowych ( z przykładami)
    • Identyfikacja aktorów
    • Identyfikowanie przypadków użycia
    • Kiedy używać opcji „Uwzględnij”
    • Jak używać uogólnień
    • Kiedy używać “Extend”
   • Szablony diagramów przypadków użycia typowych scenariuszy
   • Znaczenie diagramy użycia

    Jak wspomniano wcześniej, schematy przypadków są wykorzystywane do zebrania wymagań eksploatacyjnych systemu. W zależności od potrzeb można wykorzystać te dane na różne sposoby. Poniżej przedstawiono kilka sposobów ich wykorzystania.

   • Identyfikacja funkcji i interakcja ról z nimi – Podstawowy cel stosowania diagramów przypadków.
   • Aby uzyskać widok systemu na wysokim poziomie – szczególnie przydatnego podczas prezentacji dla menedżerów lub zainteresowanych stron. Możesz podkreślić role, które wchodzą w interakcję z systemem i funkcjonalność zapewnianą przez system, bez zagłębiania się w wewnętrzne funkcjonowanie systemu.
   • Identyfikacja czynników wewnętrznych i zewnętrznych – Może to zabrzmieć prosto, ale w dużych, złożonych projektach system można zidentyfikować jako zewnętrzną rolę w innym przypadku zastosowania.
   • Użyj obiektów diagramu przypadku

    Diagramy przypadków użycia składają się z 4 obiektów.

   • Aktor
   • Przypadek użycia
   • System
   • Pakiet
   • Obiekty te zostały dokładniej opisane poniżej.

    Aktor

    Aktorem na diagramu przypadku jest dowolny podmiot, który pełni rolę w danym systemie. Może to być osoba, organizacja lub zewnętrzny system i zazwyczaj rysowane jak szkielet przedstawiony poniżej.

    Przypadek użycia

    Przypadek użycia reprezentuje funkcję lub działanie w systemie. Jest on narysowany jako owal i nazwany za pomocą funkcji.

    System

    System służy do zdefiniowania zakresu przypadku użycia i jest rysowany jako prostokąt. Jest to element opcjonalny, ale przydatny podczas wizualizacji dużych systemów. Na przykład, możesz utworzyć wszystkie przypadki użycia, a następnie użyć obiektu systemowego do zdefiniowania zakresu objętego Twoim projektem. Możesz nawet użyć go do pokazania różnych obszarów objętych różnymi wydaniami. com/blog/wp-content/uploads/2014/03/System. png" alt="System" width="71" height="129" data-old-src="data:image/svg+xml, %3Csvg%20xmlns='http://www. org/2000/svg'%20viewBox='0%200%2071%20129'%3E%3C/svg%3E" data-lazy-src="https://creately. png"/>

    Pakiet

    Pakiet jest kolejnym opcjonalnym elementem, który jest niezwykle przydatny w złożonych wykresach. Podobne do diagramów klas, pakiety są używane do grupowania przypadków użycia. Są one narysowane jak obrazek przedstawiony poniżej.

    Wytyczne diagramu przypadków użycia

    Chociaż wykresy przypadków użycia mogą być wykorzystywane do różnych celów, istnieją pewne wspólne wytyczne, których należy przestrzegać podczas rysowania przypadków użycia.

    Obejmują one standardy nazewnictwa, kierunki strzałek, przypadki użycia, użycie skrzynek systemowych, a także właściwe użycie relacji.

    Szczegółowo omówiliśmy te wytyczne w osobnym wpisie na blogu. Więc idź dalej i sprawdź case diagram guidelines.

    Relacje w diagramach przypadków użycia

    Na diagramie przypadków użycia występuje pięć typów relacji. Oni są

   • Związek pomiędzy aktorem a przypadkiem użycia
   • Generalizacja aktora
   • Rozszerzenie relacji między dwoma przypadkami użycia
   • Należy uwzględnić związek między dwoma przypadkami użycia
   • Generalizacja przypadku użytkowego
   • Wszystkie te relacje opisaliśmy w osobnym wpisie na blogu, który zawiera przykłady z obrazkami. W tym poście nie będziemy wchodzić w szczegóły, ale możesz sprawdzić relacje w diagramach przypadków użycia.

    Jak utworzyć diagram przypadku użycia

    Do tej pory poznałeś obiekty, relacje i wytyczne, które są krytyczne podczas rysowania diagramów przypadków użycia. Wyjaśnię różne procesy na przykładzie systemu bankowego.

    Identyfikacja aktorów

    Aktorzy są zewnętrznymi podmiotami, które wchodzą w interakcję z twoim systemem. Może to być osoba, inny system lub organizacja. W systemie bankowym, najbardziej oczywistym aktorem jest klient. Inni aktorzy mogą być pracownikami banku lub kasjerami, w zależności od roli, którą starasz się pokazać w przypadku użycia.

    Przykładem organizacji zewnętrznej może być organ podatkowy lub bank centralny. Procesor pożyczkowy jest dobrym przykładem zewnętrznego systemu kojarzonego jako aktor.

    Identyfikacja przypadków użycia

    Teraz nadszedł czas, aby zidentyfikować przypadki użycia. Dobrym sposobem na to jest określenie, czego podmioty potrzebują od systemu. W systemie bankowym klient będzie musiał otworzyć rachunki, wpłacać i wypłacać środki, żądać książeczek czekowych i podobnych funkcji. Tak więc wszystkie te przypadki można uznać za przypadki użycia.

    Przypadki użytkowania na najwyższym poziomie powinny zawsze zapewniać pełną funkcjonalność wymaganą przez aktora. W zależności od złożoności systemu można rozszerzyć lub dołączyć przypadki użycia.

    Po zidentyfikowaniu aktorów i przypadku użycia na najwyższym poziomie masz podstawową wiedzę o systemie. Teraz możesz go precyzyjnie dostroić i dodać do niego dodatkowe warstwy szczegółów.

    Poszukaj wspólnych funkcji do użycia w Uwzględnij

    Poszukaj wspólnych funkcji, które mogą być ponownie wykorzystane w całym systemie. Jeśli znajdziesz dwa lub więcej przypadków użycia, które mają wspólne funkcje, możesz wyodrębnić wspólne funkcje i dodać je do osobnego przypadku użycia. Następnie można go połączyć za pomocą relacji include, aby pokazać, że jest zawsze wywoływany podczas wykonywania oryginalnego przypadku użycia. ( zobacz diagram na przykład).

    Czy możliwe jest uogólnienie aktorów i przypadków użycia

    Mogą istnieć przypadki, w których podmioty są związane z podobnymi przypadkami użycia, a jednocześnie wyzwalają kilka przypadków użycia unikalnych tylko dla nich. W takich przypadkach można uogólnić aktora, aby pokazać dziedziczenie funkcji. Możesz zrobić podobną rzecz również dla przypadku użycia.

    Jednym z najlepszych przykładów jest przypadek użycia “Make Payment” w systemie płatności. Można go dalej uogólniać na “Płać kartą kredytową”, “Płać gotówką”, “Płać czekiem” itp. Wszystkie one posiadają atrybuty i funkcjonalność płatności z unikalnymi dla nich scenariuszami.

    Funkcje opcjonalne lub dodatkowe

    Istnieją pewne funkcje, które są wyzwalane opcjonalnie. W takich przypadkach można skorzystać z rozszerzonej relacji i dołączyć do niej regułę rozszerzenia. W poniższym przykładzie systemu bankowego “Calculate Bonus” jest opcjonalny i wyzwala się tylko wtedy, gdy określony warunek jest spełniony.

    Rozszerzenie nie zawsze oznacza, że jest opcjonalne. Czasami przypadek użycia połączony przez rozszerzenie może uzupełniać podstawowy przypadek użycia. Należy pamiętać, że podstawowy przypadek użycia powinien być w stanie samodzielnie wykonywać funkcję, nawet jeśli rozszerzający przypadek użycia nie jest wywoływany.

    Przypadek użycia z większością scenariuszy znalezionych w wykresach przypadków użycia

    Szablony diagramów przypadków użycia typowych scenariuszy

    Szablon przypadku użycia dla systemu ATM

    Poszliśmy dalej i stworzyliśmy szablony diagramów przypadków użycia dla niektórych typowych scenariuszy. Chociaż Twój problem lub scenariusz nie będą dokładnie takie, jak ten, możesz użyć ich jako punktu wyjścia. Sprawdź nasze szablony diagramów przypadków użycia.

    Pytania dotyczące samouczka dotyczącego diagramów przypadków użycia

    Staraliśmy się wyczerpująco opisać wszystko, co musisz wiedzieć o tworzeniu diagramów przypadków użycia. Jeśli masz wątpliwości co do któregoś z rozdziałów lub potrafisz wymyślić sposoby na ulepszenie tego tutorialu, daj nam znać w komentarzach.

    Więcej samouczków dotyczących diagramów

   • Samouczek schematu sekwencyjnego: Kompletny przewodnik z przykładami
   • Samouczek modelowania procesów biznesowych (Przewodnik BPM wyjaśniający funkcje)
   • Ultimate Flowchart Guide ( Kompletny samouczek Flowchart z przykładami)
  Przypadki użycia Caleffi Discal 551300

  Bezpośredni link do pobrania Przypadki użycia Caleffi Discal 551300

  Starannie wybrane archiwa oprogramowania - tylko najlepsze! Sprawdzone pod kątem złośliwego oprogramowania, reklam i wirusów

  Ostatnia aktualizacja Przypadki użycia Caleffi Discal 551300